KÖPRÜLÜ CANYON NATIONAL PARK – 2017


 

KÖPRÜ RIVER
&
KÖPRÜLÜ CANYON NATIONAL PARK

Köprü Irmağı ve Köprülü Kanyon Milli Parkı ; Antalya ili, Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli parka, “Antalya – Manavgat” karayolunun 49. km’sinden ayrılan asfalt bir yol ile gidilir. Bu yol Akdeniz sahillerinden ayrılıp Taşağıl üzerinden, Sağırin ve Beşkonak’a ulaşır. Aynı yolun devamı ile, kanyonun başlangıç noktasının bulunduğu Çaltepe (Bolasan) Köyü‘ne kadar gidilebilinir. Milli parkın ana kaynağını oluşturan Köprü Irmağı’nın, Çaltepe Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 km uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvarlarıyla ülkemizin en uzun kanyonudur.

Köprü Irmağı Isparta’nın güney doğusundan doğar; Aksu Çayı ve Başak Deresi ile beslenir. Isparta’nın Kasımlar Köyü ile Antalya’nın Değirmenözü Köyü arasında yaklaşık 25 km. lik dar bir vadiden akarak Çaltepe Köyü‘ne ulaşır. Değirmenözü ile Çaltepe köylerinin arasında tamamen açık alanda akar.

1973 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli parkın rekreasyonel dokusunu Köprü Irmağı teşkil eder. Bu ırmağın değişken karakteri ile rafting sporu için ideal alanı yaratır. Ağaçlarla gölgelenen nehir kenarında yürüyüş, günübirlik ve kamp kullanma alanları milli parkın en önemli aktivitelerini teşkil eder.
Bölgenin kil, kumtaşı, konglomera ve kalker kayaçlarından meydana gelen jeolojik yapısı karstik yer şekillerinin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Ballıbucak Köyü yakınlarındaki Kestanelik ve Delisarnıç mevkiilerinde, “Adam Kayalar” olarak adlandırılan, konglomera kaya oluşumları (Antalya’nın Kapadokyası) görülmeye değerdir.
Milli parkta vadi tabanlarından, dağların çıplak doruklarına doğru çam, servi, sedir ve çok sayıda yapraklı ağaç türlerinden meydana gelen bitki örtüsü zengin maki topluluğu ile desteklenmektedir. 400 hektarlık saf Akdeniz servisi ormanı, milli parkın flora özelliklerinin en önemli ve en belirgin olanıdır.
Milli parkın yaban hayatı listesi oldukça geniş olmasına rağmen, usulsüz avlanmalar sonucunda türler azalmıştır. Yaban hayatının belli başlı üyeleri; geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar ve porsuktur. Köprü ırmağı ve kollarında bol miktarda yöreye özgü “kırmızı benekli alabalık” bulunmaktadır.

Milli park tabii güzellikleri kadar, zengin kültürel kaynağa da sahiptir. M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuş antik Selge şehrinin tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçları, su kemeri, Köprü Irmağı ve Kocaçay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm köprüleri ile Selge’yi Pamphylia sahil şehirlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yolu şehrin kalıntılarının en çarpıcı örnekleridir. Köprü Irmağı’nın sakinleyip, ovaya ulaştığı noktada ise, dünyaca ünlü antik Aspendos şehri bulunmaktadır. Köprü Irmağı; son olarak antik Aspendos Köprüsünün altından sakince akarak Akdeniz‘e ulaşır…

Çaltepe (Bolasan) Village; Köprülü Canyon Starting Point
Köprülü Canyon
Ancient Aspendos Birdge; Köprü River End Point

HOW TO GET THERE

Advertisements

Thanks for following me

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s