AVLAN LAKE – 2017


 

AVLAN GÖLÜ Antalya ili, Elmalı ilçesinde yer alan karstik oluşumlu göldür.

Gölün denizden yüksekliği 1030 m, doğal halinde büyüklüğü 850 hektardır. Göl, Karagöl ile birlikte, 1030–1050 m yüksekliğindeki Elmalı polyesinde yer alır. Elmalı polyesi Elmalı dağı ile Bey dağları arasında uzanır. Gölün bulunduğu alan kalkerli yapıdadır. Avlan gölü Elmalı polyesinin en çukur alanında oluşmuştur.

Avlan gölü bazı yıllarda kuruması sonucu yapılabilecekler tartışılmıştır. Jeolog Dr. Hans Stark’ın 1951’deki raporuna dayanarak 1970 yılında göl kurutulmaya karar verilmiştir.1975-80 yılları arasında bir kanal açılarak sular Başgöz çayına akıtılmış ve göl kurumuştur. Gölün kurutulması pek çok alanda zararlı olmuştur :

  • Kurutulmadan önce 5-6 metreden yeraltı suyu çıkarken , kurutulma ile 70-80 metreden ancak yeraltı suyu bulunabilmiştir.
  • Kurutmadan önce 807mm olan yağış, kurutmadan sonra 439 mmye kadar düşmüştür. Göl yeniden oluşturuldukdan sonra ancak 519 mm’ye çıkabilmiştir.
  • Yağış ve nemin azalması doğal bitki örtüsüne zarar vermiştir.
  • Kırağının görüldüğü dönem uzamış, kırağılı gün sayısı 63,4’ten, 71,7’ye yükselmiştir.
  • Sukuşlarının az görülmesi (Saka, İbibik, Krazkuşu, diğer ötücü kuşlar), kurutulduktan sonra ekosistemin kendini yenileyemediğini düşündürmektedir.
  • İlçeye adını veren elma bahçeleri sulama yapılamadığı için yok olmuştur.
  • Yetiştirilen tarım ürünlerinden buğday arpa, nohutta önemli verim düşüşleri yaşanmıştır.
  • Göçmen kuşların beslenerek popülasyonunu kontrol ettiği, Sadir Yaprak Kelebeği çoğalmış, sedir ağaçlarında kurumalar başlamıştır.
  • Göl kurutulunca ortasından geçirilen Elmalı-Finike yolu, göl geri kazanıldıktan sonra uzun zaman kullanılmaya devam edilmiştir.
  • Hayat şartlarının ve geçimin zorlandığı alan göç vermiştir.

Kurutulan göl alanından tarla alan vatandaşlarda dahil Elmalı ilçesi köylülerinin topladığı imzalar sonucunda gölün yeniden canlandırılması kararı alınmıştır. 2001 yılında göl kapakları kapatılarak su tutmaya başlamıştır. Avlan gölü yeniden kazanıldıktan sonra göle sazan bırakılmıştır.

“ILFORD 35mm B&W FILM”


HOW TO GET THERE

Advertisements

Thanks for following me

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s