SÜMERBANK ANTALYA PAMUKLU DOKUMA FABRİKASI – 2019


 

SÜMERBANK ANTALYA PAMUKLU DOKUMA FABRİKASI


 
ANTALYA İPLİKLİ VE PAMUKLU DOKUMA FABRİFASI, 1950’li yıllarda Antalya’daki açlık ve işsizlik sorununu çözmek için kurulmuş, Sümer Holding’e bağlı olan ve üretimi durdurulmuş tarihi bir sanayi tesisidir.

*** Antalya’nın DOKUMA MAHALLESİ’ne adını vermiştir. ***

Antalya ovasında “beyaz altın” pamuğun üretimi tarımda makineleşme sonucu artınca bu artışı değerlendirmek ve şehirdeki işsizliği azaltmak için bir dokuma fabrikası kurma düşüncesi oluşmuştu. Oluşturulan müteşebbüs heyeti, 700 kadar “girişim öncüsü”nden 6 milyon lira sermaye toplamayı başardı. Bu tutar, toplam yatırımın %10’unu bile karşılamıyordu ancak dönemin iktisat ve ticaret bakanı Sıtkı Yırcalı’nın desteği ile şirkete Sümerbank, Antbirlik ve diğer bazı bankalar da ortak edildi. 1 yıl süren şirketleşme aşamasından sonra, Sümerbank-Antalya Pamuklu Dokuma Sanayii T.A.Ş.; 5 Ocak 1956’da cumhurbaşkanı Celâl Bayar ve başbakan Adnan Menderes tarafından fabrikanın temeli atıldı. Antalya milletvekili Burhanettin Onat’ın çabaları ile izinleri, proje hazırlığı, makine ithalatı tamamlanabildi ve fabrika 1 Ekim 1961’de üretime başladı.

Cumhuriyetin ilk yıllarının mimari ve peyzaj anlayışı ile inşa edilmiş ve Alman teknolojisi ile kurulmuş fabrikada, NATO ve Türk Silahlı Kuvvetleri için üniforma üretilmiştir. 1980’lerde Antalya’da turizm yatırımları başlayınca, diğer fabrkalar ile birlikte kentin ortasında kalan dokuma fabrikasının üretimi 13 Ocak 2003’te durduruldu. Fabrika, kamuoyunun baskısı ile özelleştirilmek yerine Kepez Belediyesi’ne devredildi. Belediye tarafından MDC TurkMall adlı Hollanda firmasına 49 yıllığına tahsis edildi.

Antalyalı Sivil Toplum Örgütleri’nin oluşturduğu Dokuma Çalışma Grubu, dokuma fabrikasının tahsisi konusundaki sözleşmenin iptali ve fabrika binalarının yıkımının engellemesi için çalışmalar sürdürdüler…

Fabrika, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı ilan edilmiştir..

Günümüzde tüm binaları korunarak “Park, Müze, Kültür-Sanat Ve Sergi Merkezi” olarak kullanılmaktadır…
 

Thanks for following me

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s